 |
Speciális szerszámok kopjafafaragáshoz |
Az induláshoz szükséges faragókések: egyenes alapkés, görbe élű alapkés, csipkézőkés és szúrókés. A faragószerszámok anyagáról pár szót alapozásként. Nagyon jó késeket lehet készíteni szerszámacélból vagy rugóacélból. Ezeket szakszerűen hőkezelve 50?52 Rockwell-keménységet lehet elérni. Vannak gyorsacélból készült faragószerszámok, ezek keménysége, éltartóssága sokkal nagyobb. Akár a 64 Rockwell-keménység is elérhető hőkezelésükkor. Sokkal tartósabbak, kopásállóbbak, de nehezebben is élezhetőek.
Ezek segítségével könnyedén faraghatunk sormintákat, csipkedíszeket, vonaldíszítéseket puhafa lapokra.
Amikor már szert tettünk valamennyi ismeretre, érdemes próbálkozni a vésőkkel. Legfontosabb a V alakú, kecskelábvéső 45 vagy 60 fokos és 10?12 mm magassággal. Ezekkel jól lehet kontúrozni, vonalakat körbeütni. Kell pár darab íves véső is különböző kialakításban és szélességben. Emellett egy-két kanalas, illetve fordított kanalas véső is jól jöhet. Ezeken kívül a faragásnál sokszor már elengedhetetlen a bunkó, amivel a vésőket üthetjük. A vésők méreteik, profilozásuk, alakjuk szerint nagyon sokfélék. Több száz fajtát lehet beszerezni, de alapesetben 24 darabos készlettel elég sok minden megoldható. Ennél nagyobb darabszámú készlet főleg a restaurátoroknak, szobrászoknak kell.
Külön fejezetet érdemel az egyre inkább visszatérő, nagyon gazdag szimbólumrendszerrel rendelkező kopjafafaragás. Budapest legpatinásabb temetőjében, a Farkasréti temetőben a szürke műkőrengeteg egyre inkább csodálatosan szép kopjafák, fejfák és díszesen faragott vagy egyszerű keresztekkel került kiváltásra. A kopjafák egyedi plasztikai alkotásokként, kertekben, tereken is egyre gyakrabban előfordulnak. Díszítőelemeik a kerti építmények, tornácoszlopok, szarufavégek díszítésében is szerepet kapnak. Faragásukhoz 6?8 véső és kis gyakorlás szükséges. |