Repedések a fában, okok és megoldások
A faanyagon a repedés nem hibája a fának, hanem – az egyenetlen száradás következtében – természetes velejárója. Rossz nyelvek szerint kétféle fa van, az egyik repedt, a másik később reped meg. A repedés esztétikailag zavaró lehet, statikai szempontból nincs jelentősége.
Repedések
Olyan fizikai károsodás, mely szinte óhatatlanul fellép a fatartók (gerendák, oszlopok) élete során. Ezek pedig azok a jellegzetes hosszanti repedések, melyeket minden olyan háztulajdonos jól ismerhet, akinek fagerendás födémje van, vagy faoszlopos tornáca.
Ezeknek a repedéseknek a kialakulását több minden okozhatja a szakemberek még a mai nap is vitatkoznak ezen.
Legelterjedtebb vélemény, hogy a hosszanti repedéseket a faszövetekben tárolt víz nyomása, az időjárás változása miatti összehúzódása, kitágulása okozza.
Egy biztos, hogy a faanyagok ilyen repedésének kialakulásában jelentős szerepet játszik az a terhelés is, melyet a gerendák, az oszlopok kapnak.
Kétféle megoldás létezik kiküszöbölésére:
- Deszkával vagy lambériával be lehet borítani.
- Ki lehet váltani ragasztott,tömbösített, szárított fával.
Mindkettő hátránya a jelentős többletköltség. A ragasztott faanyag ára 4-5 szerese a normál építő faárunak.
Építőipari szempontból az alábbi fahibák a lényegesek:
-Lábon száradt: A mondás szerint a fák állva hallnak meg. A klímaváltozás következtében felgyorsult a fenyvesek pusztulása, kiszáradása. Ezek a fenyők statikailag nem sokat érnek. Nincs tartásuk.
-Bogaras, szúrágta: Az előbbi faanyagokban megjelennek a különböző rovarok, kártevők, hogy a természet rendje szerint lebontsák azokat.
-Korhadt: A pusztulás beteljesedett.
Megoldás!
A megfelelő anyagot a megfelelő módon a megfelelő helyre kell beépíteni. Forduljon szakemberhez. Csak minősített, bevizsgált, megbízható helyről származó faanyagot építsen be. Kezelje a fát. Kaphatók megfelelő gomba és rovarölő szerek. Legtöbbjük UV sugárzás ellen is véd.
Mit jelent ez?
- Nagy terheket csak megfelelő teherbírású – elsősorban megfelelő keresztmetszeti tényezőkkel rendelkező – faanyagra lehet csak ráterhelni.
- A teherhordó faszerkezet csak száraz és ép fából készülhet, és beépítése után fokozatosan, de azonnal meg kell kapnia azt a terhet, melyet a későbbiekben el kell viselnie.
- És természetesen sürgősen gondoskodni kell a faanyag megfelelő kezeléséről, védelméről: mert egy hét késedelem is már a károsodás – azaz a repedés – megjelenéséhez vezethet.
Új házépítése alatt repedeznek a szarufák, néhol a talpszelemen. Késő Ősszel lett beépítve és most a nagy meleg hatására lettek ezek a hosszanti repedések.
Ez statikailag mit jelent ? Kell valami megerősítést végezni ? Illetve valamilyen felületi, kémiai kezelést alkalmazni ?
Kedves József!
A hosszanti repedések a fa száradása miatt keletkeznek, statikailag nem okoznak problémát. Megerősítést és kémiai kezelést nem igényelnek.
Ha látszó a szarufa, és esztétikailag zavaróak a repedések, akkor érdemes lambériával vagy szárított gyalult deszkával burkolni.
Üdvözlöm!
Tetőgerendáink – nagy meleg miatt – padláson nagyon repedeznek, félünk, hogy a tető a cserepekkel együtt összetörik, kb. 8 éve volt tetőcsere. Mit tehetünk.
Várom válaszát.
Köszönettel Bakos Sándor
Kedves Sándor!
A szálirányú repedések statikailag nem befolyásolják a gerendák tartósságát, ha keresztbe repednek akkor van csak gond. Javaslom, hogy egy ácsmesterrel nézessék meg.
Üdvözlöm
Sajnos Mi is belefutottunk ebbe a hibába.
A vásárolt födémgerendák 40%án repedések keletkeztek.
Szálírányú repedések,viszont nagyon mélyek.
Statikus bevonásán gondolkodunk.
Üdvözlöm!
Az lenne a kérdésem, hogy a 15 éve épült könnyűszerkezetes házunk fa tornác oszlopai hosszanti irányban rekedtek. Jelent ez statikai problémát, illetve mi lehet erre a megoldás? Egy ismerős azt mondta, hogy ez termêszetes repedés, nem jelent gondot.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Kis Gergely Máté
Kedves Máté!
A hosszanti repedés valóban természetes velejárója a faanyagok öregedésének, statikai problémát nagyon ritkán okoznak. Esztétikailag lehetnek zavaróak. Ha nem biztos a gerendák teherbírásában, javaslom ácsmesterrel megnézetni.
Ha csak esztétikai probléma, akkor pár megoldás létezik rá:
– Lambéria, vagy gyalult deszka külső borítás,
– Csere hossztoldott, rétegragasztott BSH gerendára (garantáltan csavarodás és repedésmentes faanyag),
– legritkább alkalmazás, de néhányan bevállalják: epoxi műgyantával kiönteni a keletkezett réseket.